Sklenená alebo plastová fľaša?

Počúvame a čítame to dnes takmer všade. Znečistenie našej planéty je obrovských rozmerov. Nie som odborník v tomto smere, preto aj tento článok som sa snažila spracovať vo veľmi jednoduchej a zrozumiteľnej forme a hlavne so súvisom na produkty, ktoré ponúkame. Mne samej občas vŕtva v hlave, čo je lepšie vám ponúknuť. A takto aj vznikol tento článok. Veľa z vás sa rozhoduje, či si vybrať sklenenú alebo plastovú flašu, veľakrát sa to aj pýtate, čo odporúčam, či je lepšie to, či ono. Dočítajte tento článok do konca a budete prekvapení :)

SKLO - Čím sa viac sa zvyšuje naše povedomie o škodlivosti jednorázových plastových fliaš, tým viac sa začala zvyšovať spotreba tých sklenených. V našom povedomí proste sklo pôsobí ako viac priateľské k životnému prostrediu a viac tým pádom trendy. Aj samotný výrobca známeho kolového nápoja potvrdil, že sa im za posledné roky začala zvyšovať spotreba fliaš sklenených. To však vôbec nemusí byť až taká dobrá správa.

Sklo má jednu veľkú výhodu oproti plastu. Vydrží dlhú dobu, ľahko sa oproti plastu čistí, nezanáša sa, dá sa sterilizovať, je viac hygienické. Sklo neobsahuje žiadne chemické látky, ako sa to stáva v prípade jednorázových plastových fliaš, ktoré obsahujú BPA.  A skvele sa hodí na recyklovanie. Aj sklo má viacer nevýhod. Jednou z nich samotná výroba a taktiež preprava, kedže je ťažšie, zanecháva tak väčšiu uhlíkovú stopu ako plast. 

 

Najväčšou výhodou PLASTOV je ich ľahká recyklácia. Problém však vzniká vtedy, ked sa vyhodia na skládku a hlavne vtedy keď končia v oceánoch, čím sa biologicky rozložia na vysoké škodlivé mikroplasty. Ak sa však plast zodpovedne recykluje, tieto problémy sa znižujú. Výroba plastu je menej náročná ako výroba skla, preprava je jednoduchšia, lebo plast je ľahší, čo opäť vytvára nižšiu uhlíkovú stopu.

 

 

Pozrime sa ešte na to, čo to vlastne tá uhlíková stopa je. Stopa je v tomto prípade len metaforou pre niečo, čo zanecháva nejaký dopad. Uhlík je skratkou pre viaceré druhy skleníkových plynov, ktoré zanechávajú negatívny dopad na životné prostredie. Tým najdominantnejším je CO2 teda oxid uhličitý, ktorý vzniká vtedy, keď spaľujeme fosílne palivá v domácnostiach, továrňach alebo elektrárňach. Môže isť však aj o metán (vzniká v poľnohospodárstve), či oxid dusný (uvoľňuje sa pri priemyselných procesoch). 

Vráťme sa však k plastom a skle. Neexistuje jednoznačná odpoveď ,ktorý z týchto materiálou je lepšou variantou.

Riaďme sa však týmto: REDUKOVAŤ, RECYKLOVAŤ A ZNOVU POUŽÍVAŤ VECI. To znamená, že ak sa rozhodnete pre plastovú flašu, vyberte si takú, ktorá neobsahuje škodlivé látky a je určená na opakované použitie. Ak ju budete chcieť po čase vymeniť, pouvažujte na čo iné by sa dala využiť, napr. ju využite na kvetináč, alebo vázu vo vašej záhrade. Ak nie tak ju vyhoďte do odpadu určenému na plasty, kde bude môcť byť opätovne zrecyklovaná. Ak sa rozhodnete pre sklenenú fľašu, opäť vyberte si takú, do ktorej si opakovane budete robiť chutné nápoje, ak vás omrzí (žiaľ musíme brať v úvahu aj tento aspekt, aj keď najlepšie je využívať veci po celú dobu ich životnosti ) vymyslíte ako ju využiť vo vašej domácnosti ináč, napríklad ako dózu, či vázu. A nakoniec ju zahoďte len tam, kde bude môcť byť znovu zrecyklovaná. 

Myslite na to, že to čo nám tečie z vodovodného kohútika je najzdravší a najlacnejší nápoj. Vyhýbajte sa preto nákupom jednorázových fliaš (aj z dôvodu ich škodlivosti), ale keďže vieme, že úplne sa tomu asi nikto z nás nevyhne, nezabúdajte kam po použití patria. Je to tak málo, čo môžeme robiť, naučiť sa týmto návykom a učme tomu hlavne naše deti. Začnime málom a z toho mála sa budú diať veľké veci. 

Adela, DELANTE

 

Zdroje použití v tomto článku:

https://www.envirotech-online.com/news/business-news/44/breaking-news/glass-vs-plastic-which-bottles-are-worse/48297

https://www.theguardian.com/environment/blog/2010/jun/04/carbon-footprint-definition

https://www.telegraph.co.uk/news/2019/01/27/glass-bottles-could-worse-environment-plastic-coca-cola-warns/